Kobieta Niezależna

Pamiętam, jak dziś

Tym razem o jednej z ważnych dla mnie książek. Kobietę Niezależną Kamili Rowińskiej przeczytałam rok temu. Był to dla mnie trudny czas przedłużającego się pobytu dzieci w domu z powodu chorób. Bycie z dziećmi niemal 24 godziny na dobę, z niewielką ilością czasu wyłącznie dla siebie, w zamkniętej przestrzeni M-ileś tam – generalnie nie służy mamom. Mnie też nie służyło. Dlatego szukałam chwil dla siebie w warunkach jakie miałam. Pamiętam, jak dziś, taki obrazek: dziecięcy pokój, stoliczek, na którym starsze dziewczyny rozwiązują zadania w książeczkach. Na podłodze ja z półroczną Izą między nogami. Przed nią torba z zabawkami. A w moim ręku Kobieta Niezależna, którą przeczytałam jednym tchem – oczywiście, co chwilę przerywając, żeby zareagować na potrzeby dzieci. Podchodziłam do tej książki z dużą ciekawością i zaufaniem. Wszystko za sprawą tego, że sposób myślenia Kamili miałam okazję poznać wcześniej, oglądając cykl filmów nagrany dla Akademii Przyszłości, o mądrym wychowaniu dzieci.

Powietrze

Mam wrażenie, że od tej książki tak wiele się zaczęło w moim życiu. Pojawiła się otwartość na nowe, choć wtedy jeszcze nie widziałam, co to będzie. Nie wiem, czy umiem to oddać. Takie świeże powietrze, którym się oddycha i zaczyna się chcieć. Bardzo przemówiły do mnie historie kobiet, które osiągnęły sukces, niezależność, poradziły sobie w trudnych dla nich chwilach. Był tam m.in. wywiad z Ewą Kutybą radcą prawnym i równocześnie współtwórczynią ekskluzywnej marki ubrań i dodatków dla kobiet Le GIA. Jedno z zaskoczeń, to połączenie tak różnych nurtów zawodowych w jej życiu. A drugie, skąd bierze pomysły na biznes. W mojej rodzinie, w moim otoczeniu prawie wszyscy pracują na etat. Stąd biznes to dla mnie pojęcie wielkie, enigmatyczne. Tymczasem Ewa mówi: Dla mnie pomysły na biznes są wszędzie, cierpię na ich nadmiar. Myślę, że każdy jest w stanie zaobserwować, nawet lokalnie, że czegoś brakuje (…)*. Tak było z marką Le GIA. Z jednej strony obserwacja, jak ubierają się prawniczki i dostrzeżenie niszy. A z drugiej rozmowa z Sandrą robiącą jej koloryzację włosów, która została potem projektantką marki Le GIA.

Efektywna codzienność

I drugi, bardzo ważny nurt tej książki, to pomysły, jak efektywnie zarządzać codziennością, by zyskać przestrzeń na rzeczy ważne. Jest tam o delegowaniu zadań, wydawaniu i sprzedawaniu rzeczy przed narodzeniem dziecka – zamiast kupowaniu nowego mieszkania, mieniu pieniędzy na oszczędności i wiele innych. Jednym z celów, który został mi w głowie i czeka w kolejce rzeczy do zrealizowania, to stworzenie zestawów posiłków i powiązanych z nimi list zakupów. Gotowanie nie jest czymś, co spędza mi sen z powiek, ale też nie jest zautomatyzowane, zdrowe, proste, a przy tym smaczne. Podjęłam tu już pewne kroki, żeby to zmienić. Szukam inspiracji, podejmuje próby. I na pewno będę dzielić się moimi odkryciami.

Dla kogo

Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu, Kobieta Niezależna, która przyniosła mi tyle siły i inspiracji, nie dla każdego taka jest. Spotkałam kobiety, które po jej przeczytaniu dzieliły się tylko obiekcjami. Stąd zaczęłam zastanawiać się, o co chodzi i dla kogo jest ta książka. Mówi się, że syty nie zrozumie głodnego. Wydaje mi się, że jeśli nie jesteś w sytuacji, kiedy jest Ci źle, kiedy masz problem z godzeniem ról żony, matki, pracownika, kiedy brakuje czasu dla siebie, swoich pasji, to nie jesteś spragniona zmian, szukania nowych rozwiązań. Przecież jest Ci dobrze z tym co masz. Chyba, że jesteś kobietą, która chce się rozwijać i wychodzić ze swojej strefy komfortu, żeby zwiększyć wachlarz swoich możliwości i umiejętności. To wtedy również powinnaś znaleźć coś dla siebie w Kobiecie Niezależnej.

Szkolenie

Artykuł publikuję w przededniu szkolenia Kobieta Niezależna w Krakowie, na które zapisałam się już dawno i z niecierpliwością czekam, co się tam wydarzy. Jest to obecnie sztandarowe szkolenie Kamili. Przybywają na nie tłumy. A jeśli będziesz czujna i kupisz bilet zaraz po wprowadzeniu oferty nowego terminu, masz szansę dostać duży rabat. Ja mój bilet kupowałam 4 miesiące wcześniej i zapłaciłam za niego jedynie 77 zł. Książkę i bilety na szkolenia można nabyć na stronie Kamili Rowińskiej.


* Kamila Rowińska, Kobieta niezależna, s. 111.