Najlepsza…

Kiedy słyszę: „Jesteś najlepsza”, odpowiadam „Wiem, dziękuję”*

Ciekawe, co sobie pomyślałaś czytając powyższe słowa. Przypuszczam, że u wielu z Was pojawiło się poruszenie, zdziwienie, a może nawet oburzenie. Nie zwykłyśmy tak o sobie mówić. Nie jest to dobrze widziane. Zresztą potwierdza to sama autorka tej wypowiedzi Joanna Jędrzejczyk: Kiedy słyszę: „Jesteś najlepsza”, odpowiadam „Wiem, dziękuję”. Ludzie mi potem zarzucają, że jestem zbyt pewna siebie. Nie muszę być skromna. Ciężko na to pracowałam, żeby być tu, gdzie jestem. Nikt mi tego nie dał.*
Co ciekawe Joanna jest mistrzynią świata i w sumie jej duma z siebie i swoich osiągnięć jest uzasadniona. A jednak nawet u niej bywa to źle widziane. I śmiem twierdzić, że tym bardziej dlatego, że pada z ust kobiety. Bo kobiety tak o sobie nie mówią. Mają tendencje do umniejszania swoich kompetencji, zasług. Nawet źle reagują na komplementy:
– Ładna sukienka. – E tam, kupiłam z przeceny.
– Świetnie ciasto. – Spód mi się przypalił.
W każdym razie to jest to, co słyszymy z ust kobiecych. Bo to co jest w ich głowach i sercach, to już inna sprawa.

Ewentualnie całkiem niezła

W obszarze dobrego prezentowania siebie, swoich mocnych stron, osiągnięć bardzo dał mi do myślenia fragment wywiadu z Kamilą Rowińską, który ukazał się 9 listopada 2015 r. w dodatku do „Rzeczpospolitej” pt. „Bitwa o talent”:
-W jaki sposób podkreślać swoje kobiece cechy jako pracownika na rozmowach rekrutacyjnych?
-Kobieta przede wszystkim potrzebuje odrzucić swoja nadmierna skromność i nazwać po imieniu to, w czym jest dobra. Pełnym zdaniem, bez zdrobnień i umniejszania. Kobieta powie „ewentualnie całkiem nieźle mi wychodzi pisanie artykułów, ludzie sobie je chwalą”. Natomiast mężczyzna powie podczas rozmowy „Moją silną stroną jest łatwość w pisaniu poczytnych artykułów. Robię to naprawdę dobrze. Jestem przekonany, że współpracując ze mną zyski Państwa firmy spektakularnie wzrosną.” Te same kompetencje nazwą na dwa różne sposoby. Kobieta z rezerwą, mężczyzna z pewnością.**

Własna komplementacja

Nie wiem jak Ty, ale ja stwierdziłam, że coś tu jest nie tak. Chcę realnie mówić o sobie i swoich osiągnięciach. Zaczęłam sobie to ćwiczyć. Na przykład od jakiegoś czasu na Facebooku co miesiąc publikuję posty, gdzie się chwalę – póki co głównie sportowymi. A wszystko dlatego, że 1 lipca 2015 r. zaczęłam biegać i od tamtej pory robię to codziennie. Byłam i jestem z tego bardzo dumna i postanowiłam się tym podzielić z moimi znajomymi. Zamiast zdjęć pieska czy video z kotami, czy innymi tego typu wpisami, których mnóstwo jest na Facebooku, chcę pisać o rzeczach naprawdę istotnych dla mnie – o tym, z czego jestem dumna, co mi się udało, co planuję. Jest to swojego rodzaju odsłanianie się – zresztą podobnie jak pisanie bloga. A co za tym idzie, można zostać skrytykowanym. Ale wydaje mi się, że i tak warto wiedzieć i nazywać, co mamy fajnego.
Inną formą ćwiczenia, do którego gorąco zachęcam, a które ostatnio często robię, to pisanie na swój temat 10 komplementów, 10 rzeczy, z których jest się dumnym… Pamiętam, że jak miałam napisać 10 lub więcej komplementów, było ciężko i oczywiście nie wyszłam poza minimum. Czyż nie głupio to brzmi, jak o sobie piszesz, jestem ładna, jestem zdolna… No dobra, tego akurat nie napisałam, ale i tak czułam się dziwnie, nieswojo. Natomiast obecnie próbuję codziennie wypisać 10 rzeczy, z których jestem dumna. Póki co mam za sobą kilkanaście dni tego ćwiczenia. Nie wiem, gdzie ono mnie zaprowadzi, ale mam taką intuicję, że coś ciekawego to jeszcze przyniesie. Dlaczego tak myślę – bo nie jest dla mnie naturalne, bo muszę wyjść ze swojej strefy komfortu.
Jestem przekonana, że i Ty byłaś w jakiś ciekawych, inspirujących sytuacjach, gdzie się przełamałaś i pomyślałaś, napisałaś, powiedziałaś dobrze o sobie. A może spróbujesz zrobić, któreś z ćwiczeń, o których pisałam powyżej. Zachęcam do dzielenia się rezultatami w komentarzach poniżej.


Przypisy:

* Cały wywiad dostępny na: http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53662,19171382,joanna-jedrzejczyk-lubie-walczyc-z-facetami-lubie-dostac-i.html

** Cały wywiad dostępny na: http://www.edukacjaikariera.pl/biuro-karier/kobieta-biznes